"להיות או לא להיות אימא?" – קול קורא

9 12 2014

במסגרת לימודי פוסט-דוקטורט בתכנית למגדר ובמרכז לחקר וקידום בריאות האשה באוניברסיטת בן-גוריון, אנחה במהלך סמסטר ב' קבוצה עבור נשים שמתלבטות אם להיות או לא להיות אימהוֹת.
הנה עוד כמה פרטים עליה; ניתן לפנות אליי במייל (orna.donath@gmail.com) לשאלות והבהרות.

================

על הקבוצה

בין שאת נמצאת בזוגיות ובין שלא, אם את חיה במדינת ישראל, נראה שאין צורך להכביר מילים על הלחץ שמופעל עלינו ללדת ילדות וילדים ולגדל אותם. לחץ זה נוטה להיות מופעל בדרכים גלויות וסמויות; והוא נוטה לצמצם את מרחב התנועה שלנו בהכרעה שאמורה להיות אישית ושתשפיע על חיינו מרגע הלידה ואילך.

מטרתה של הקבוצה להרחיב ככל שניתן את מרחב האפשרויות עבור נשים שמתלבטות אם להיות או לא להיות אימהוֹת (ביולוגיות או מאמצות); לייצר חדר משלנו שבו נוכל לבחון רצונות, חששות וקונפליקטים.
לא תהיה בקבוצה תשובה נכונה או שגויה, אלא זהו ניסיון לברר יחד ולחוד מה נכון לכל אחת, בהתאם למי שהיא ולנסיבות חייה האישיות-חברתיות.

התכנים שייווצרו במפגשים ישמשו בסיס למחקר ראשון בסוגיה זו בישראל; מטרת המחקר תהיה לתרום לפיתוחם של מענים תיאורטיים ומעשיים לצרכים של נשים שמתלבטות אם להיות אימהוֹת. בהתאם לעקרונות אתיים שעליהם אני אמוּנה, פרטיהן של הנשים שתיקחנה חלק בקבוצה יישארו חסויים; לכל אחת ואחת תהיינה היכולת והזכות לעזוב את הקבוצה בכל שלב שהוא. המחקר נערך בשיתוף פעולה בין התכנית למגדר והמרכז לחקר וקידום בריאות האשה באוניברסיטת בן-גוריון.


עליי, המנחה
בעלת דוקטורט בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל-אביב ובעלת תעודה בהנחיית קבוצות מאוניברסיטת בר-אילן. מתנדבת כעשור במרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית באזור השרון ומחברת הספר "ממני והלאה: הבחירה בחיים בלי ילדים בישראל".

במהלך 11 השנים האחרונות חקרתי הן את ההכרעה שלא להיות אֵם והן את ההכרעה שכן להיות אֵם. אולם השנים הללו אינן מסתכמות במחקר בלבד; במקביל, העברתי גם עשרות הרצאות וקיימתי מפגשים ושיחות עם נשים שיודעות בוודאות מה הן רוצות; עם נשים שתוהות מה להכריע; ועם נשים שמתבוננות על הכרעותיהן ומעריכות אותן בדיעבד.
המפגשים הללו לימדו אותי שהגיעה העת ליצור מרחב שבו יהיה ניתן להשתהות, לחשוב ולהרגיש – עבור מי ששואלות ומתלבטות לפני הישארות באי-אימהוּת או מעֲבר לאימהוּת.


את מוזמנת.


עשרה מפגשי הקבוצה יתקיימו אחת לשבוע בימי שלישי, החל מה-28/4/15, בין השעות 17:00-18:30, בבניין המחלקה לעבודה סוציאלית (מספר 17) באוניברסיטת בן-גוריון.
להרשמה ולקביעת מפגש היכרות אישי יש לפנות לגב' נירית סגל, רכזת מנהלית של המרכז לחקר וקידום בריאות האישה, במייל: womcen@bgu.ac.il או בטלפון: 08-6477562 – עד ל-19/2/15.


פעולות

מידע

10 responses

10 12 2014
linda sagron

כמה חבל שאין מפגשים בתל אביב …

10 12 2014
אורנה

כן, גם לי..
אני מקווה שבהמשך תיפתחנה קבוצות בתל-אביב ובערים נוספות. תודה לך, אמשיך לעדכן.

12 12 2014
שני

גם אני אשמח להשתתף בקבוצה בתל אביב (:

13 12 2014
אורנה

שני, תודה; חשוב לי לדעת שיש צורך בקבוצה כזו ואז להמשיך ולפעול בהמשך למען פתיחתה גם בתל-אביב ולא רק. אעדכן כאן בבלוג אם וכש-זה יקרה. תודה לך:)

14 12 2014
limorl

שיתפתי בפרופיל האיישי שלי בפייסבוק, בהצלחה, חשוב מאוד

14 12 2014
אורנה

לימור, המון המון תודות

16 02 2015
סיון

שמחתי לקרוא שנפתחת קבוצה כזו. בהצלחה רבה וגם אני אשמח להצטרף לקבוצה באזור תל אביב אם וכאשר תיפתח. ממשיכה לעקוב.

17 02 2015
אורנה

תודה סיון, ממשיך להיות לי חשוב לדעת שאת ונשים נוספות מעוניינות להשתתף בקבוצה כזו גם בתל-אביב. אדע טוב יותר מה קורה לאחר שתסתיים הקבוצה בבאר-שבע; ואעדכן בהמשך. תודה רבה.

12 03 2015
נועה

גם אותי תעניין קבוצה בתל אביב/ירושלים

15 03 2015
אורנה

תודה נועה, אמשיך לעדכן בהמשך כאן בבלוג וגם במיילים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: